Webmastering, Tworzenie stron www, grafika

TakJakby.pl - różnice pomiędzy kobietą, a mężczyzną w humorystyczny sposób :)

Historia firmy OPTIMUS IC SA

1994 rok - dzięki wybraniu japońskiej firmy BMC jako partnera strategicznego w zakresie produkcji kas fiskalnych, zostaje uruchomiona w Polsce produkcja kas fiskalnych. Od tego momentu Spółka Akcyjna OPTIMUS IC kontynuuje ekspansje na rynek fiskalny wprowadzając kolejne, bardzo zróżnicowane modele urządzeń fiskalnych.

1995 rok - Optimus myśli o rozpoczęciu działalności telekomunikacyjnej (rozmowy lokalne, telefonia GSM). Ze współpracy ze spółką wycofuje się partner zagraniczny, z którym Optimus miał stanąć do przetargu na koncesje GSM. Upada pomysł świadczenia usług telekomunikacyjnych.

1995 rok - Prezes Kluska spotka się z Billem Gatesem, który kreśli wizję rozwoju globalnej sieci internet. W Optimusie pojawia się pomysł alternatywnej działalności do wcześniejszych planów telekomunikacyjnych - prowadzenie biznesu internetowego.

marzec 1996 - Nieformalnie zaczyna działać oddział internetowy Optimusa.

czerwiec 1996 - Internetowy oddział umacnia się, formalnie zostaje ogłoszone jego powstanie. Od tego momentu datuje się powstanie Onetu. Dyrektorem Departamentu Internetu zostaje Leszek Kotuła, zastępcą Ryszard Garnczarski. Pod adresem www.optimusonet.pl powstają "Polskie Zasoby Internetu".

1996 - Leszek Kotuła proponuje nazwę Optimus Net na określenie działalności internetowej. Długą nazwę źle się wpisuje w przeglądarce, więc Zbigniew Zych, najstarszy z administratorów w Onecie, proponuje ją skrócić do Onet.

1996 - Pierwsza siedziba Onetu na obrzeżach Krakowa w małym budynku, którego połowa parteru stanowiła garaż. Była tam możliwość podłączenia dobrego łącza od Polpaka (łącza tego typu nie były jeszcze w ofercie telekomunikacyjnej, w Onecie pojawiły się w ramach testów).

1996 rok - Spółka wprowadza do oferty urządzenia wspomagające pracę placówek handlowych: czytniki kodów kreskowych i wagi elektroniczne. Rok 1996 to rok największej dynamiki wzrostu sprzedaży nowosądeckiej Spółki.

1997 rok - w strukturze OPTIMUS IC S.A. zostaje wyodrębniony pion badawczo-rozwojowy. Pozytywne efekty tego posunięcia uwidaczniają się gdy do oferty Spółki trafia pierwsza kasa fiskalna zaprojektowana od podstaw przez polskich inżynierów zatrudnionych w OPTIMUS IC S.A. Rok później w ofercie Spółki znajduje się już siedem nowych produktów własnej konstrukcji.

1998 - Optimus spienięża oddział internetowy i wydziela osobą spółkę Optimus Pascal Multimedia (połączoną w działalnością wydawniczą prowadzoną przez Tomasza Kolbusza i Piotra Wilama). Kolbusz i Wilam zarządzają spółką.

1999 rok - obok pełnej i najszerszej na polskim rynku oferty urządzeń fiskalnych, powstają nowe konstrukcje urządzeń współpracujących z kartami magnetycznymi i mikroprocesorowymi. Poprzez wdrożenie w Spółce systemu SAP R/3, zdecydowanie zostaje unowocześniony i usprawniony sposób zarządzania firmą. Jest to rok intensyfikacji proeksportowego nastawienia firmy co wkrótce owocuje pozyskaniem pierwszych zagranicznych rynków zbytu urządzeń fiskalnych - oczywiście własnej konstrukcji.

1999 - Oficjalna fuzja firm OptimusNet, Optimus Pascal Multimedia i Wydawnictwa Pascal; całość skupiona zostaje w spółce Optimus Pascal SA, w której spółka posiada 75% akcji (spółka rok później zmienia nazwę na Onet.pl SA).

2000 rok - to kolejne pojawiające się w ofercie Spółki urządzenia zarówno fiskalne, jak i urządzenia automatycznej identyfikacji, wagi i terminale płatnicze. Spółka jednocześnie kładzie większy nacisk na projektowanie rozwiązań systemowych: systemów sprzedaży, systemów akceptacji kart płatniczych i systemów obsługi gastronomii. W roku 2000 pierwsza w Polsce w pełni przenośna kasa fiskalna własnej konstrukcji otrzymuje bardzo prestiżowe wyróżnienie - Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich - Infosystem 2000, przyznany kasie fiskalnej BRAVO.

2000 - Onet.pl SA przenosi się na Starowiślną 48 w Krakowie.

czerwiec 2001 - Inwestorem Onetu zostaje Grupa ITI

2001 rok - kasa fiskalna BRAVO dwukrotnie powtarza ubiegłoroczny sukces, otrzymując Nagrodę Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" oraz nagrodę "Najwyższa Jakość Małopolska". W roku 2001 zostają również znacznie poszerzone zagraniczne rynki zbytu. Kolejne urządzenia fiskalne produkowane przez OPTIMUS IC S.A. znajdują zastosowanie w wielu krajach, w tym również w krajach Ameryki Południowej. W 2001 roku rozrasta się również działalność Spółki na rynku elektronicznych transakcji. Rozpoczynają się prace nad pierwszymi wdrożeniami schematów lojalnosciowych.

2001 rok - wprowadzenie nowej homologacji urządzeń fiskalnych, określonej przez Ministerstwo Finansów - Spółka Akcyjna OPTIMUS IC posiada największą na rynku ilość urządzeń, która stanowi w tym czasie połowę wszystkich dopuszczonych do obrotu w Polsce kas i drukarek fiskalnych.

2001 rok - OPTIMUS IC S.A. poszerzając ofertę urządzeń automatycznej identyfikacji i wag elektronicznych podpisuje umowy współpracy z amerykańską firmą PSC oraz hiszpańską firmą DIBAL. Na mocy tych umów Spółka staje się autoryzowanym dystrybutorem produktów tych firm na polskim rynku, zapewniając sobie tym samym dostęp do najnowocześniejszej, światowej elektroniki i technologii, opartej o kody kreskowe.

2002 rok - OPTIMUS IC S.A. otrzymuje kolejne prestiżowe wyróżnienie. Seria eksportowych kas fiskalnych, za ich jakość i sukces na zagranicznych rynkach otrzymuje nagrodę "Europrodukt 2002" - po raz pierwszy taką nagrodę zostaje przyznana trzem produktom jednej firmy.

2003 rok - kolejnymi wyróżnieniami zostaje nagrodzona sama Spółka. Przyznając Spółce tytuł "Przedsiębiorstwo Fair Play 2002", Kapituła Konkursu daje wyrazy uznania dla zasad i sposobu współistnienia biznesowego firmy z otoczeniem oraz potwierdza, iż OPTIMUS IC S.A. to przedsiębiorstwo kierujące się w działalności gospodarczej etyką biznesową oraz regułami fair play. Spółka zostaje również laureatem Programu Gospodarczo-Konsumenckiego "Biała Lista" zdobywając nagrodę i tytuł "Solidna Firma"

2003 rok - BRE Bank SA odkupuje akcje od Optimus SA i jest nowym właścicielem Spółki Akcyjnej OPTIMUS IC. Spółka Akcyjna OPTIMUS IC zostaje Laureatem Konkursu Promocyjnego Lider Rynku 2003. Otrzymuje tytuł "LIDER RYNKU, Najlepsza w Polsce Firma w zakresie produkcji i dystrybucji elektronicznych kas sklepowych z pamięcią fiskalną."

2003 rok - OPTIMUS IC S.A. wprowadza do swojej oferty specjalizowane urządzenia fiskalne i metryczne przeznaczone do stosowania w taksówkach

czerwiec 2004 - Prezesem spółki zostaje Łukasz Wejchert

sierpień 2004 - Pierwszy zysk netto Onetu w historii spółki (2 mln zł na I półrocze 2004)

2004 rok - Spółka zostaje autoryzowanym dystrybutorem firmy Cas Corporation. Odbywa się wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 certyfikowanego przez BVQI - jedną z najlepszych jednostek certyfikujących na Świecie.

2005 rok - Spółka OPTIMUS IC zmienia nazwę na NOVITUS.
22 grudnia NOVITUS udanie zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

luty 2006 - Połączenie spółki Grupa Onet.pl SA ze spółką Onet.pl SA ("Onet.pl"); notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Onet.pl SA przejmuje całą działalność operacyjną prowadzoną w ramach spółki Onet.pl

2006 rok - Firma COMP SA stała się największym udziałowcem Spółki Akcyjnej NOVITUS

Źródła:
Informacje zaznaczone kolorem niebieskim pochodzą z serwisu:

http://www.optimus-ic.com.pl/

Informacje zaznaczone kolorem czarnym pochodzą z serwisu:

http://www.internetstandard.pl/

Pełna treść artykułu:
"
Historia Onetu, odcinek 1: fiasko tele-planów Optimusa i spotkanie z Gatesem"
http://www.internetstandard.pl/news/98850.html

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting postgresql Valid XHTML and CSS.