Webmastering, Tworzenie stron www, grafika

TakJakby.pl - różnice pomiędzy kobietą, a mężczyzną w humorystyczny sposób :)

Jak zbudować sieć komputerową typu LAN na koncentryku

Jak zbudować sieć komputerową typu LAN na koncentryku.

W zależności od przyszłego zastosowania należy wybrać odpowiednie karty sieciowe i HUB-y. W przypadku zastosowań domowych np. gry wystarczą sieciówki połączone kabelkiem BNC - jest to najtańsze rozwiązanie ok. 70-300 zł. za kartę - zapewnia to szybkość 10 mbps. Jeśli jednak myślimy o sieci składającej się więcej niż 4 komputerów lub bardzo szybkiej 100 mbps trzeba wybrać sieć opartą na skrętce i HUB-ie -jest to mniej ekonomiczne rozwiązanie ze względu na konieczność stosowania HUB-a cena 300-3000 zł., a karty ok. 70-300 zł. za kartę. Można jednak nie stosować HUB-a wykorzystując metodę 'crossover' polega ona na bezpośrednim połączeniu dwóch komputerów, ale o tym póżniej. Obecnie na rynku jest wiele typów kart sieciowych, więc jeśli nie mamy dużych wymagań wystarczy najtańsza, jeśli jednak chcesz produkt dobrej jakości to wybierz kartę znanego producenta np. 3Com. Najlepiej aby karta była na złączu PCI jest dużo szybsze od ISA i z reguły nie powodują konfliktów sprzętowych. Lepiej żeby karta miała możliwość podłączenia także skrętki -może w przyszłości, a może od razu zbudować sieć 100 mbps. Jeśli chodzi o sieci 100 mbps to karty są niewiele droższe, za to koncentratory kosztują 10 razy więcej niż 10 mbps.
Budowa sieć Ethernet 10 Base-2 - koncentryk.
Jeśli zdecydowałeś się na ten rodzaj sieci to powinieneś mieć:
-Cienkie kable ethernetowe do połączenia między komputerami, 1.10-2.10zł / m
-Końcówki BNC na końce kabla - 1,50 zł / szt.
-Konektory typu T (trójniki), 3zł / szt - podłączamy do karty sieciowej
-Terminatory, 2 sztuki po 2,50 zł / szt. - zakończenia sieci.
-Zaciskarka do końcówek BNC (odradzam kupna będzie potrzebna tylko raz)
Najtrudniejszą rzeczą jaką trzeba wykonać w sieci na koncentryk jest okablowanie -można to zrobić na dwa sposoby: zlecić wykonanie wszystkich końcówek specjalistycznej firmie (niestety trzeba za to słono przepłacić) lub wykonać to samemu (trzeba jednak uważać żeby nic nie popsuć). Należy przygotować kable koncentryczne o odpowiedniej długości, nie zapominając o pewnej rezerwie, najlepiej wymierzyć to prowadząc kabel tam gdzie on będzie zamontowany i ucięcie go już po jego pociągnięciu (gdy mamy dłuższą rolkę - pozwala zaoszczędzić dużo kabla). Zakupione końcówki BNC powinny składać się z trzech elementów: obrączki na końcówkę kabla, igły oraz właściwą końcówkę.Na końcówkę kabla nakładamy obrączkę. Zdejmujemy wewnętrzną izolację z przewodu i na miedzianej wiązce umieszczamy igłę. Teraz aby zacisnąć igłę potrzebujemy specjalnego narzędzia zaciskającego - niestety, jest ono dość drogie (50-100zł), więc jeśli możemy je od kogoś pożyczyć to najtrudniejsze za nami. Kupno nie ma większego sensu, gdyż zaciskacz będzie nam potrzebny tylko jednorazowo. Nakładamy właściwą końcówkę. Zaciskamy nawleczoną na początku obrączkę. I to właściwie jest koniec brudnej roboty. Do karty sieciowej podpinamy konektor typu T i z dwóch stron zakładamy już zarobione końcówki kabla (możemy wykonać próbny test metodą na plaster bez zarabiania końcówek aby zobaczyć czy sieć w ogóle działa).
UWAGA! Na końcach sieci zamiast zarobionych końcówek kabla (którego zapewne nie ma, bo to ostatni komputer w szeregu), zakładamy terminator (po jeden na każdym końcu sieci)
 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting postgresql Valid XHTML and CSS.