Webmastering, Tworzenie stron www, grafika

TakJakby.pl - różnice pomiędzy kobietą, a mężczyzną w humorystyczny sposób :)

Ewolucja CDROM-u

Jaka była ewolucja popularnego i chyba niezastąpionego CDROM-u

Standardowy CD-ROM

Niezależnie od tego w którym miejscu nad płytą znajduje się głowica jej prędkość liniowa wzgłędem powieżchni dysku pozostaje stała (CLV). W związku z tym stała jest również prędkość odczytu np 12x - 1800 KB/s zewnętrzne ścieżki są dłuższe ale zawierają tą samą liczbę danych na jednostkę długości. Aby więc ilość odczytywanych w ciągu sekundy danych była atała napęd CLV musi wolniej obracać dyskiem, gdy głowica przemieszcza się nad zewnętrznymi ścieżkami.

Pojemność danych: 650 MB
Pojemność danych wideo: 74 minuty w standardzie VHS.

CD-ROM hybrydowy

Napęd hybrydowy może albo zachować stałą prędkość obrotową dysku, albo pracować tak jak napęd CLV. Praca w tym pierwszym trybie nosi nazwę CAV (stała prędkość kątowa). Gdy głowice znajdują się nad zewnętrznymi ścieżkami, dane przemykają pod nimi z większą prędkością odczytu w stosunku do ścieżek wewnętrznych. Niemniej nawet przy założeniu, że płyta CD jest wypełniona danymi w 100% i mamy czytnik 12x/24xCAV, jedynie niewielki fragmęt powieżchni płyty jest skanowany ze zwiększoną prędkością 24x,

Pojemność: 74 minuty dla digital audio
Możliwość odczytu nośników CD-Recordable.

DVD-ROM

Płyty DVD-ROM były projektowane z myślą o wykorzystaniu w dziedzinie wideo. Nic więc dziwnego, że ich pojemność jest nieporównywalnie większa w stosunku do CD-ROM. Napędy DVD posiadają bowiem bardzej skomplikowane głowice odczytujące i lepiej zogniskowany promień lasera. Mogą zatem nawet siedmiokrotnie więcej danych. W efekcie napęd, którego prędkość odczytu dla CD-ROM wynosi 4x odczytuje dane z efektywną prędkością 9x. Jest to już niezły wynik jak na potrzeby multimediów.

Pojemność: 4.7 GB (pierwsza generacja)
Pojemność: 17 GB (druga generacja płyty dwustronne)

Na dysku jest miejsce na 133-minutowy film cyfrowy z ośmioma ścieżkami dźwiękowymi typu Surround Sound. Ewentualnie dysk pomieści apllikację która do tej pory zajmowała 7 płyt CD.

Napędy odczytują płyty CD-ROM, ale nie odczytują CD-R

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting postgresql Valid XHTML and CSS.