Webmastering, Tworzenie stron www, grafika

TakJakby.pl - różnice pomiędzy kobietą, a mężczyzną w humorystyczny sposób :)

Jak uratować skasowany BIOS

Bios (Basic Input Output System) - jest to program nagrany w kości pamięci. W starych komputerach był nagrywany w kościach ROM których nie dało się łatwo nagrać domowym sposobem. W dzisiejszych komputerach stosuje się układy FLASH ROM które można nagrywać.


Dopóki nic się nie dzieje z biosem nic nas on nie interesuje ale przychodzi taki czas że wpada nam do głowy pomysł "A może by tak zaktualizować Bios". Wszystko dobrze jeśli podczas tego procesu nie wystąpi błąd albo wysiądzie prąd i komputer już nie uruchamia się. Wtedy u wielu z was można usłyszeć słowa "A po h** ja to k**** robiłem" i trzeba lecieć do serwisu i bulić sporą kasę za nowy bios. Ale jest na to rada, przy pomocy drugiego komputera możemy uratować nasz bios robimy to tak:

UWAGA: Nie ponoszę odpowiedzialności za wszystko co może się stać przy nagrywaniu bios-u moim sposobem choć robiłem to kilka razy i zawsze wszystko grało.

Wyjmujemy bios z naszego komputera i sprawdzamy czy w drugim komputerze jest podobny (firma, wersja, itp) jeśli tak to OK jeśli nie to szukamy innego kolegi i czynność powtarzamy.

Przyjmijmy że jest podobny wykonujemy następujące kroki

 

  • przygotowujemy dyskietkę z programem biosu
  • włączamy sprawny komputer
  • jak się załaduje system POWOLI i OSTROŻNIE wyciągamy sprawny bios
  • wkładamy POWOLI i OSTROŻNIE skasowany bios
  • wczytujemy program biosu


Jak wszystko jest dobrze to po nagraniu biosu wyłączamy komputer i zmieniamy bios. Nagrany bios wkładamy do swojego komputera i znowu cieszymy się jego ciepełkiem.

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting postgresql Valid XHTML and CSS.